Sağlık

Bakan Koca’dan Deprem Bölgesinde Salgına Karşı Alınan Tedbirlere İlişkin Açıklama

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Hatay’daki sahra hastanesinden beyin sarsıntısı bölgesinde yaptığı açıklamalarda genel sağlık durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Bölgede 1 suçiçeği vakasının ortaya çıktığını belirten Koca, grip olaylarıyla ilgili herhangi bir salgın olmadığını bildirdi. Bakanlık tarafından halk sağlığı alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Koca, vatandaşları musluk suyu kullanımına karşı uyardı.

Bakan Koca, şunları söyledi: Felaketin ilk saatlerinde üzerimize düşen en kritik görev, uygun sağlık tesislerini harekete geçirmek ve yaralılara bir an önce ulaşmaya çalışarak sağlık hizmeti vermek oldu. Sağlık sistemimiz, ulaşılabilen yaralılar için acil durum müdahalesini göstermiştir. Halk sağlığı önlemlerimizi ilk aşamadan itibaren aldık. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz birinci basamak sağlık hizmetlerinin eksiksiz olarak sunulması için çalışmalarını sürdürmektedir. İlaçlar köylere gidiyor. Rutin ve tedbir amaçlı sağlık taramaları yapılmaktadır. Şebeke hasarı ve sarsma alanındaki kaynak arızaları nedeniyle musluk suyu içme suyu olarak kullanılmamalıdır. Dişler musluk suyu ile fırçalanmamalıdır. Temizlik için şebeke suyu kullanılabilir. Valilik ve kaymakamlıklar açıklama yapana kadar uygulanmaya devam edecek.”

1 Suçiçeği Vakası, Grip Salgını Yok!

Sağlık Bakanı Koca, 9 epidemiyologun deprem bölgesinde ekipleriyle birlikte veri toplamak için saha çalışması yaptığını, bölge illerinde bulaşıcı hastalık bilgilerinin ve bilimsel analizlerin sistematik olarak takip edildiğini bildirdi. Koca, “Bu kapsamda şu ana kadar herhangi bir bulaşıcı hastalık salgını tespit edilmedi. Bulaşıcı Hastalıklar Portatif Laboratuvarımız ile su hijyeni incelemelerini yapan Portatif Su Laboratuvarımız bölgede faaliyet göstermektedir. 6-17 Şubat ortasında; 8.379 noktada kalıntı klor ölçümü yapılmış, 2.632 su numunesinin analizi tamamlanmıştır. Çadır kentlerdeki tanker suları uzmanlar tarafından klorlanıyor. Zelzele bölgesinde 1 suçiçeği vakası tespit edildi. Akut bağırsak enfeksiyonlarında artış var, çok az hasta hastaneye kaldırılıyor. Grip ve benzeri olaylarda salgına neden olacak bir durum yoktur. Saçma sapan haberler ve panik insanların sağlığını bozuyor.” (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu